JAVNA USTANOVA OSNOVNA ŠKOLA “ BANOVIĆI SELO “

JU OŠ ,, Banovići Selo”  Banovići Selo – Banovići egzisistira od 1947.godine. Te godine osnovana je prva 4-razredna škola na području MZ Banovići Selo. Škola je brojala 87 učenika svrstanih u 4 razreda. Nastava se odvijala u staroj zgradi mjesne čitaonice. Prerastanjem 4-razredne u 8-razrednu školu dešava se 1950. i 1951.godine kada je akcijom mještana izgrađen novi školski objekat u kojem je krenula 8-godišnja nastava.

Od 1963.godine OŠ Banovići Selo dobija novi naziv Ivan Goran Kovačić i pod ovim nazivom škola egzistira sve do 1993.godine.

Od 19.08.1993. godine škola doživljava statusne promjene te se registruje kao Javna ustanova Osnovna škola “Banovići Selo”.Škola je registrovana na osnovu rešenja o osnivanju U/I-803/93 od 19.08.1993.god.u Višem sudu Tuzla.Škola je upisana u registar Osnovnih škola Ministarstva obrazovanja TK br.10/1-38-4188/01 od 14.06.2001.god pod red.br.2 na str.2. Sadašnji objekat Centralne škole sagrađen je 1972.godine u akciji “1000 škola”.
            Javna ustanova u svom sastavu je tada imala:
Centralnu osmorazrednu školu u Banovići Selu
Područnu osmorazrednu školu u Treštenici
Područnu četverorazredna u Pribitkovićima
Područnu četverorazrednu školu u Tulovićima
i primila školske obaveznike sa područja mjesnih zajednica:
Banovići Selo
Podgorje (jednog djela)
Pribitkovići
Tulovići
Treštenica sa jednim djelom naselja Borovac

Na sjednici Vlade TK održanoj 21.07. 1998.godine donesena je odluka o izdvajanju 8-razredne područne škole Treštenica i 4-razredne područne škole Tulovići u samostalnu školu pod nazivom JU OŠ “Treštenica”. Od tada pa sve do danas u sklopu JU OŠ “Banovići Selo”se nalaze Centralna 8-razredna škola u Banovići Selu i Područna 4-razredna škola u Pribitkovićima.

POČETNA STRANA

HISTORIJAT ŠKOLE